Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu?

wartość przedmiotu sporu

Wartość przedmiotu sporu?

Wartość sporu jest jak najbardziej niezbędnym czynnikiem przy sprawach majątkowych. Nie tylko określa kwotę, o którą toczy się postępowanie, ale także jest ważne dla obliczenia opłaty sądowej oraz tego, jaki sąd będzie zajmował się jej prowadzeniem. Warto w związku z tym zdawać sobie sprawę z tego, jak obliczyć jego wartość.

Kwota graniczna

Zacznijmy od kwoty granicznej, która dla spraw cywilnych wynosi 75 tysięcy złotych. Jest to bardzo ważne, ponieważ sprawy o mniejszej wartości sporu są rozpatrywane przez sądy rejonowe, natomiast o większej wartości przez sądy okręgowe.

Oczywiście żadnych kłopotów nie będzie, kiedy spór toczy się o określoną wartość pieniędzy. Wówczas wystarczy podać tę kwotę i sprawa jest jasna. Niemniej jednak jest zupełnie inaczej, kiedy sprawa dotyczy nie pieniędzy, ale jakiejś innej rzeczy. Oczywiście możemy do jej wyceny zatrudnić rzeczoznawcę, ale rzecz jasna to także jest związane z dodatkową opłatą, bo taki specjalista, na pewno za darmo owej wyceny nie przeprowadzi. Nie mówimy, że jest to zły pomysł, ale chcemy tylko podkreślić, że wartość takiej rzeczy obliczyć można osobiście.

Metoda „na oko”

Mona to zrobić metodą „na oko”, ale rzecz jasna nie może to być wartość wyrwana z kosmosu i musi, choć w przybliżeniu odpowiadać realnej wartości danej rzeczy, bo w innym wypadku sąd może przeprowadzić postępowanie sprawdzające, co będzie wiązało się z powołaniem rzeczoznawcy. To oczywiście zwiększy tylko koszta sądowe. Taka metoda sprawdza się na przykład przy wycenie nieruchomości.

Świadczenia okresowe

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku świadczeń okresowych. W tym przypadku jako kwotę podaje się roczną wartość świadczenia, a jeśli trwa ono krócej, to łączną wartość za cały okres jego trwania.

Dodajmy też, że jeżeli sprawa dotyczy nie jednej a kilku rzeczy, należy podać zsumowaną wartość wszystkich z nich.

2 Komentarzy

  1. Adam

    Najlepiej jest chyba postawić na rzeczoznawcę i mieć spokój.

  2. Łukasz

    Według mnie nie. Po co tracić pieniądze, jak wartość przedmiotu można oszacować w inny sposób?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *