Kto może wykonać zgodność z oryginałem?

zgodność z oryginałem

Nie zawsze możemy urzędowi udostępnić oryginał dokumentu, co jest oczywiste. Nieraz zwyczajnie go zgubiliśmy, innym razem po prostu mamy tylko jeden egzemplarz i nie chcemy wydać oryginału. W takiej sytuacji trzeba wykonać jego kopię. Niemniej jednak nie mówimy tu o dokumentnych odbitych na ksero, bo rzecz jasna takie działanie nic nam nie da. Musi to być dokument, który będzie miał swego rodzaju certyfikat o zgodności z oryginałem. Kto w związku z tym może wykonać taką kopię i czy będziemy musieli za nią zapłacić?

Nie tylko notariusz

Większość z nas w takiej sytuacji udaje się rzecz jasna do notariusza i nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bo osoba ta, jeśli ma wgląd do oryginału, który zawsze jest tutaj niezbędny do okazania, będzie mogła wykonać jego kopię. Niemniej jednak na pewno nie będzie to usługa darmowa, ponieważ za jedną stronę dokumentu zapłacić możemy tu nawet i 6 złotych. Zaznaczmy mimo wszystko, że jest to cena maksymalna, a w związku z tym całkiem możliwe jest, że zapłacimy za nią znacznie mniej.

W błędzie są jednak ci, którzy twierdzą, że takie kopie wykonać mogą tylko notariusze, bo od niedawna może to wykonać także pełnomocnik strony w postępowaniu, a więc adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy lub radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Oryginał do wglądu

Warto mieć też na uwadze, że przy postępowaniach cywilnych i tylko przy nich możemy też przedkładać niepotwierdzone kopie dokumentów, ale jako że często są one kwestionowane, musimy bowiem liczyć się z tym, że w każdym momencie sprawy będziemy proszeni o okazanie oryginału.

1 Komentarz

  1. Wojtek

    Ja akurat zawsze udaję się do notariusza. Nawet mój adwokat nie poinformował mnie o tym, że ma taką możliwość wykonania i potwierdzenia kopii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *